Ndërlidhjet

Rice: Kina të jetë më e matur ndaj Tibetit


Sekretarja amerikane e shtetit, Kondoliza Rajs, i bëri thirrje qeverisë kineze të ndjek politikë më të matur ndaj Tibetit dhe të hapë bisedimet me Dalai Lamën.

" Ne besojmë se Dalai Lama mund të luajë rol të favorshëm duke dhënë besimit e tij përmes jo dhunës pastaj pozicionit të tij se nuk shikon pavarësinë politike të Tibetit" ka thënë Rajs.

Komentet e Rajsit bëhen pasi qeveria tibetiane në ekzil konfirmoi vdekjen e 135 njerëzve gjatë protestave anti kineze në Tibet.
XS
SM
MD
LG