Ndërlidhjet

Në Basra - luftime të ashpra


Luftime të ashpra kanë shpërthyer sot ndërmjet forcave të sigurisë së Irakut dhe militantëve lojalë ndaj klerikut radikal, Moqtada al-Sadr, në qytetin Basra, në jug të Irakut.

Policia ka konfirmuar se ka ndërmarrë një operacion kundër militantëve të al-Sadrit.
Nuk është raportuar për viktima. Zëdhënësi i udhtrisë britanike në Irak, Tom Halloway, tha se kryeministri irakian, Nuri al-Maliki personalisht po e mbikëqyrë operacionin.
Trupat britanike nuk po marrin pjesë në këtë operacion.
XS
SM
MD
LG