Ndërlidhjet

BE-ja diskuton për Kosovën


Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do përpiqen të zbusin dallimet rreth qasjes ndaj Rusisë dhe Kinës në takimin e rradhës, që fillon të premten në Slloveni.
Ballkani dhe vështirësitë që po e shoqërojnë integrimin e tij në Bashkimin Evropian pritet të diskutohen të shtunën.

Në ditën e dytë të takimit ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të BE-së do takohen me homologun e tyre serb dhe përafqësues të Kosovës dhe organizatave të përfshira në terren.

Nuk është bërë e qartë nëse Jeremiçi do të marrë pjesë në takimin mes ministrave të jashtëm dhe përfaqësuesve të Shqipërisë, Kosovës, Kroacisë, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Bosnjës, ku do diskutohet bashkëpunimi më i ngushtë mes BE-së dhe vendeve në fjalë.
XS
SM
MD
LG