Ndërlidhjet

Në samitin e NATO-s dikutohet edhe për Kosovën


Liderët e vendeve anëtare të NATO-s do të kërkojnë mbështetje për t'i mposhtur kryengritësit talibanë në Afganistan, përkundër mospajtimeve lidhur me vendosjen e trupave.

Në këtë samit, në të cilin do të marrin pjesë afro 60 shefa të shteteve dhe të qeverive, do të vendoset se a do tu dërgohet ftesë tri vendeve ballkanike për pranim dhe do të vlerësohet stabiliteti në Kosovë,
prej se u shpallë pavarësia.

Por, pritet që të ketë edhe kundërsthime të hapura të Rusisë lidhur me mundësinë për përshpejtimin e aspiratave të Ukrainës dhe të Gjeorgjisë për pranim në NATO.

Samiti mbahet javën e ardhshme në Bukuresht të Rumanisë.
XS
SM
MD
LG