Ndërlidhjet

Vazhdon shtetrrethimi në Bagdad e Basra


Në qytetet kryesore të Irakut, Bagdad dhe Basra, vazhdon gjendja e shtetrrethimit, megjithë ndalimin e përleshjeve mes forcave irakiane të sigurisë dhe militantëve shiitë të klerikut Moqtda AlSadër.

Luftimet në qytetin e Sadrit janë më të ashprat që nga viti 2004.

Të shtunën kleriku al Sadër kërkoi nga militantët e tij të mos zbatonin urdhërin e kryeministrit për dorëzimin e armëve.
XS
SM
MD
LG