Ndërlidhjet

Opozita fiton zgjedhjet në Zimbabve


Rezultatet zyrtare të zgjedhjeve në Zimbabve tregojnë se partia e presidentit Robert Mugabe ka humbur kontrollin në parlamentin e vendit.

Ndërkohë opozita ka bërë të ditur se kandidati i saj ka fituar në zgjedhjet presidenciale. Ky pohim është kundërshtuar nga qeveria.

Presidenti Robert Mugabe ka udhëhequr me Zimbabven që nga pavarësimi nga Britania 28 vite më parë.

Në vitet e fundit qeveria e tij ka quar vendin në kollaps ekonomik dhe ngulfatje të demokracisë.
XS
SM
MD
LG