Ndërlidhjet

Në maj nënshkruhet Marrëveshja për mbrojtjen kundër-raketore


Sekretarja amerikane e shtetit, Kondoliza Rajs, pritet që në fillim të Majit të arrijë në Pragë, për të nënshkruar Marrëveshjen për mburojën anti – raketore, ka bërë të ditur zëdhënësja e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Çeki Viktoria Silverman.

Sistemi i mburojes amerikane anti – raketore parashihet të vendoset në Çeki dhe Poloni dhe do të jetë në funksion të mbrojtjes nga vendet siç janë Irani. Rusia ka kundërshtuar planet për mburojen anti – raketore amerikane në Evropë
XS
SM
MD
LG