Ndërlidhjet

Fried: Ekziston përkatësia etnike e Maqedonisë


Ndihmës sekretari amerikan i shtetit Daniel Frid ka thënë se Maqedonia nuk ka pretendime ndaj territorit grek me të njëjtin emër.

Ai tha se se emri është çështje e bisedimeve ndërkaq ekziston "përkatësia etnike e Maqedonisë".

Fried tha se ekziston gjuha dhe populli maqedonas si dhe ekziston "krahina historike maqedonase e cila dallohet nga shteti".

Në reagimin e saj ministria Jashtme e Greqisë Dora Bakojanis tha se deklaratat e tilla nuk ndihmojnë në zgjidhjen e çështjeve kontestuese midis Shkupit dhe Athinës dhe se Greqia nuk do të marrë pjesë në diskutime të tilla.
XS
SM
MD
LG