Ndërlidhjet

Rusia kërcënon Gjeorgjinë dhe Ukrainën


Rusia do të ndërmarrë hapa ushtarakë, por jo vetëm, për të siguruar interesat e saj përgjatië kufijve me Ukrainën dhe Gjerogjinë, nëse këto dy vende i bashkohen NATO-s.

Shefi i shtabit të ushtrisë ruse nuk foli për hapat konkretë, por përsëriti se hyrja e Kjevit dhe Tbilisit në Aleancën Veriatlantike paraqet kërcënim për Moskën.

Presidenti në largim Vladimir Putin ka thënë se nëse shohim fillimin e instalimeve ushtarake të NATO-s në Ukrainë apo Gjeorgji do të qëllojmë caqe në vendet fqinje.
XS
SM
MD
LG