Ndërlidhjet

Iraku kërkon bisedime të reja SHBA-Iran


Iraku pret që të shohë më shumë bisedime mes zyrtarëve iranianë dhe amerikanë lidhur me përmirësimin e gjendjes së sigurisë në Irak.

Ministri i jashtëm irakian tha se po përpiqen që nga nëntori për një raund të ri bisedimesh SHBA-Iran, por vonesat janë frustruese.

Bisedimet SHBA-Iran për sigurinë e Irakut janë i vetmi forum, ku zyrtarët e dy vendeve kanë kontakte të drejtpërdrejta.
XS
SM
MD
LG