Ndërlidhjet

Bruksel: BE-ja dhe NATO-ja të shqetësuara për veprimet ruse ndaj Gjeorgjisë


Bashkimi Evropian dhe NATO-ja sot kanë shprehur shqetësim serioz për veprimin e Rusisë që t'i forcoj lidhjet me dy rajonet separatiste pro-ruse në Gjeorgji.

Presidenti Vlladimir Putin më herët ka urdhëruar qeverinë e tij që të bashkëpunoj më për së afërti me autoritetet separatiste në Abkhazi dhe Oshetinë Jugore.

Mbrëmë, ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, Zalmay Khalilzad u tha reporterëve se Uashingtoni ishte "thellë i shqetësuar nga raportet se Rusia po planifikon krijimin e misioneve gjysmë zyrtare përfaqësuese në Abkhazi dhe në Oshetinë Jugore, pa miratimin e qeverisë së Gjeorgjisë".

Rusia thotë se e respekton sovranitetin e Gjeorgjisë por, Abkhazia dhe Oshetia Jugore kanë të drejtë që të kërkojnë pavarësi pasi Perëndimi e njohu Kosovën, megjithë mospajtimin e Serbisë.

Ambasadori Khalilzad tha se Kosova dhe Gjeorgjia janë dy raste krejtësisht të kundërta.
XS
SM
MD
LG