Ndërlidhjet

G8 kërkon nga Zimbabve rezultatet presidenciale


Ministrat e jashtëm të G8-ës kanë shprehur shqetësim të thellë rreth ngritjes së tensioneve në Zimbabve.

Më 29 mars u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme në Zimbabve, rezultatet e të cilave nuk janë bërë ende publike. Shefat e diplomacive ndërkombëtare kërkuan "rezultate të shpejta, të besueshme dhe realisht demokratike".

Ministrat e jashtëm të shtatë vendeve me të industrializuara të botës plus Rusinë janë mbledhur në Tokio.

XS
SM
MD
LG