Ndërlidhjet

Carter: Hamasi i gatshëm për marrëveshje me Izraelin


Ish-presidenti amerikan, Jimmy Carter, deklaroi se grupi militant palestinez Hamas është i përgatitur për të vënë në referendum ndonjë marrëveshje paqeje dhe të pranojë që "të jetojnë si fqinj" me Izraelin.

Komentet e Carterit bëhen pas takimit që pati në Siri me liderët e Hamasit.

Takimi u kundërshtua nga Izraeli dhe SHBA-të pas që të dyja vendet e konsiderojnë Hamasin organizatë terroriste.
XS
SM
MD
LG