Ndërlidhjet

Rriten tensionet Rusi-Gjeorgji


Janë shtuar tensionet Rusi-Gjeorgji pas incidentit, ku zyrtarët gjeorgjianë thanë se një aeroplan ushtarak rus goditi një aeroplan të Gjeorgjisë.

Presidenti i Gjeorgjisë, Mihail Sakashvili e cilësoi incidentin si "akt të agresionit ndërkombëtar" dhe ka kërkuar nga Rusia t'i japë fund veprimeve të tilla.

Nga ana tjetër Krmlini tha se "fluturimi i aeroplanëve spiunë të Gjeorgjisë mbi zonat e konfliktit, vetëm sa rrisin tensionet".
XS
SM
MD
LG