Ndërlidhjet

Çmimi i naftës arrin nivele rekord


Çmimi i naftës ka arritur rekorde të reja në tregun ndërkombëtar duke u shitur me 118 dollarë për fuçi.

Ekspertët thonë se rritja e çmimit të naftës është si pasojë e disa faktorëve.

Një prej tyre është rritja e kërkesës nga ekonomitë e vendeve në rritje e sipër si Kina. Dobësimi i dollarit është një tjetër faktor që ka ndikuar në rritjen e çmimit të naftës.
Ekspertët nuk harrojnë të thonë se dhe sabotimet në linjat e naftës e gazit në Nigeri kanë luajtur pjesën e tyre në çmimet aktuale.

XS
SM
MD
LG