Ndërlidhjet

Marrëveshje për gazsjellësin Konstancë-Trieste


Rumania, Serbia dhe Kroacia kanë nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e një gazsjellësi mbarë evropian që do të lidh portin rumun të Konstancës në Detin e Zi me portin italian të Triestes në Adriatik.

Kjo nismë ka mbështetjen evropiane, pasi synon të ulë varshmërinë nga gazi rus.
XS
SM
MD
LG