Ndërlidhjet

Papa takohet me shkollarë Islamikë


Papa Benedikti XVI është takuar me një delegacion të shkollarëve Islamikë nga Irani, të cilët po marrin pjesë në një seminar ndërfetar në Vatikan.

Papa Benedikti tha se është përpjekur të fashitë zemërimin në botën Islame, që në vitin 2006 u nxit nga një fjalim i tij, i cili u interpretua si ndërlidhje e Islamit me dhunën.

Seminari tre ditësh është pjesë e takimeve të përfaqësuesve nga Irani dhe Vatikani.
XS
SM
MD
LG