Ndërlidhjet

OKB të shqetësuara me raportet Rusi-Gjeorgji


Kombet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për rritjen e tensioneve midis Gjoergjisë dhe Rusisë.

Kjo vjen pas njoftimit nga ana e Rusisë për dërgimin e trupave shtesë në rajonin separatist, Abhazi, që kërkon ndarje nga Gjeorgjia.

Presidenti i Gjeorgjisë, Mihail Sakashvilli, e ka quajtur veprimin e fundit rus si shumë të rrezikshëm dhe ka kërkuar ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare për zgjidhjen e problemit.
XS
SM
MD
LG