Ndërlidhjet

Kosova - temë qendrore e Samitit të Ohrit


Kosova do të jetë në qendër të bisedimeve të Samitit të liderëve të Evropës Qëndrore dhe Juglindore që fillon sot në Ohër, megjithëse ajo nuk është ftuar të marrë pjesë në samit.

Presidenti i Maqedonisë, Branko Cërvenkovski, ka thënë se vendimi për të ftuar Kosovën në samit kërkon konsensusin e të gjitha vendeve pjesëmarrëse në samit.

Ndërkaq, liderët kosovarë kanë reaguar ndaj mosftesës, duke thënë se "askush nuk mund ta injorojë pavarësinë e Kosovës".
XS
SM
MD
LG