Ndërlidhjet

10 të vrarë në përleshjet në Jemen


Nga Jemeni raportohet se rreth 10 persona janë vrarë në përleshjet mes armatës dhe kryengritësve shiitë në krahinën veriperëndimore Saada.

Përleshjet e reja ndodhën një ditë pas vdekjes së të paktën 15 njerëzve nga shpërthimi i djeshëm në një xhami në të njëjtin rajon.

Kryengritësit shiitë tashmë tri vjet po luftojnë kundër forcave qeveritare. Kryengritësit kërkojnë instalimin e imamatit shiit Zaidi, i cili u përmbys në një grushtshtet në vitin 1962.
XS
SM
MD
LG