Ndërlidhjet

15000 të vdekur në Birmani


Ka shkuar në së paku 15 mijë numri i viktimave nga cikloni i fundjavës në Birmani, ka bërë të ditur qeveria.

Regjimi ushtarak i Birmanisë është shprehur i gatshëm të pranojë ndhmën ndërkombëtare për të përballuar katastrofën.

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Laura Bush, ka akuzuar regjimin ushtarak të Birmanisë se ka dështuar të informojë qytetarët për rrezikun e ciklonit.

"Është shqetësuese se shumë qytetarë të Birmanisë mësuan për këtë katastrofë vetëm nga burimet e huaja, siç është Radio Azia e Lirë dhe Zëri i Amerikës.
Megjithëse të informuar për kërcënimin e ciklonit mediat shtetërore dështuan të lëshonin sinjalin e alarmit në kohë për qytetarët në zonat e goditura.
Përgjigja ndaj ciklonit është dëshmia e rradhës se si regjimi ushtarak në Birmani ka dështuar të përmbushë nevojat bazë të njerëzve", tha Laura Bush.
XS
SM
MD
LG