Ndërlidhjet

KB e kritikojnë juntën e Birmanisë


Kombet e Bashkuara sot e kritikuan Qeverinë e Birmanisë për refuzimin që t'i lejojë punonjësit humanitarë t'u ndihmojnë viktimave nga cikloni shkatërrimtar.

Junta ushtarake la të kuptohet se dëshiron ndihma, por jo edhe punonjës humanitarë ndërkombëtarë për t'u përballur me pasojat e ciklonit Nargis.

Katastrofa e së shtunës, më e rënda në historinë e vendit, la më shumë se 1 milionë njerëz pa strehë, pa ushqim dhe pa ilaçe.

Mediat shtetërore të Birmanisë kanë thënë se rreth 23 mijë njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 42 mijë konsiderohen të zhdukur.
XS
SM
MD
LG