Ndërlidhjet

Kinë: 10 mijë të vdekur vetëm në një qytet


Numri i viktimave nga tërmeti i djeshëm në Kinë vazhdon të rritet. Mijëra njerëz kanë vdekur, konsiderohen të zhdukur apo ndodhen nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Burimet zyrtare pohojnë se bilanci i të vdekurve ka arritur në 12 mijë, ndërsa të patën 10 mijë persona gjenden nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara vetëm në Mianzhu, njëri prej qyteteve të prekura nga tërmeti.

Shtetet e Bashkuara, Rusia, Bashkimi Evropian u kanë dërguar ngushëllimet autoriteteve kineze dhe kanë ofruar ndihma.
XS
SM
MD
LG