Ndërlidhjet

Irani kundërshton Bushin, mbështet Hezbullahun


Hamasi dhe Hezbullahu janë dy grupet "më fisnike dhe më popullore" në Lindjen e Mesme, ka bërë të ditur Irani.

Komentet e diplomacisë së Iranit erdhën pas deklaratave të presidentit Bush në Kajro që udhëheqësit e vendeve të Lindjes së Mesme të përballeshin me Hezbullahun dhe Hamasin si dhe Iranin e Sirinë, mbështetëse të tyre.

Presidenti amerikan i quajti këto organizata si pengesë për paqen në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG