Ndërlidhjet

Trupat irakiane hynë në Sadr City


Armata irakiane ka nisur sot një ofenzivë për të vënë nën kontroll lagjen Sadr City në Bagdad, e cila është bastion i klerikut radikal shiit Muqtada al-Sadr.

Ushtria tha se trupat kanë hyrë thellë në Sadr City dhe tash kontrollojnë tre të katërtat e zonës, ndërsa raportet thonë se ushtria nuk ka hasur në rezistencë nga milicitë shiite.

Në fillim të këtij muaji u arrit marrëveshja ndërmjet qeverisë dhe lëvizjes së al-Sadr, për t'u dhënë fund luftimeve të përgjakshme në rrugë, që zgjatën disa javë.
XS
SM
MD
LG