Ndërlidhjet

Izraeli dhe Siria fillojnë bisedimet paqësore


Izraeli dhe Siria kanë filluar bisedime jo të drejtpërdrejta, me Turqinë si ndërmjetëse.

Bisedimet e fundit paqësore mes dy vendeve u zhvilluan në vitin 2000, por ato dështuan pasi të dyja palët nuk ranë dakord për fatin e lartësive Golan, që janë territor sirian, i pushtuar nga Izraeli në vitin 1967.
XS
SM
MD
LG