Ndërlidhjet

Petraeus: Mund të ketë tërheqje nga Iraku


Kryekomandanti i forcave amerikane në Irak, tha se ai me gjasë do të rekomandojë tërheqjen e trupave përpara se të largohet nga posti në shtator.

Gjenerali David Petreus tha se beson që rrethanat e sigurisë në Irak do të lejojnë më shumë tërheqje të trupave, por nuk tha se sa ushtarë mund të largohen.

Petraeus dëshmoi sot para Komitetit të Forcave të Armatosura në Senat lidhur me emërimin që i bëri presidenti George Bush për në krye të Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara, e cila i mbikqyr operacionet ushtarake në Lindjen e Mesme, Azinë Jugore dhe në pjesë të Afrikës.
XS
SM
MD
LG