Ndërlidhjet

Anija amerikane ulet në Mars


Pas një udhëtimi 10 mujor në hapësirë, anija kozmike e NASA-s ka mbërritur në planetin Mars.

Misioni i anijes në fjalë do të zgjasë 90 ditë, kohë gjatë së cilës robotët do të analizojnë mundësitë e ekzistencës së ujit dhe lëndëve të tjera kimike, të nevojshme për jetën.

Misioni i ri i NASA-s u miratua pasi një anije e mëparshme pa njerëz zbuloi akuj në polet e planetit Mars në vitin 2002.
XS
SM
MD
LG