Ndërlidhjet

Nepal: Jep betimin parlamenti i ri


Parlamenti i zgjedhur gjatë muajit të kaluar në Nepal dha sot betimin.

Raportohet se disa minuta më vonë mbreti Gyanendra u largua nga pallati mbretëror. Gjatë ditës, qeveria i bëri thirrje mbretit që vullnetarisht të lëshojë pallatin.

Pas shfuqizimit të mbretërisë dhe deklarimit të Nepalit republikë federale demokratike, ligjvënësit pritet të miratojnë kushtetutën e re.
XS
SM
MD
LG