Ndërlidhjet

Gruevski: Maqedonia nuk heq dorë nga emri


Maqedonia është e përcaktuar që t'i bashkangjitet BE-së dhe NATO-s, por nuk do t'u lëshojë pe këkesave të Greqisë që ta ndryshojë emrin si kusht për anëtarësim, ka thënë kryeministri Nikolla Gruevski.

"Ne duam që vendi të bëhet anëtar i NATO-s dhe BE-së, por nuk kemi dilema dhe as alternativë", ka thënë Gruevski për agjencinë Reuters.

"Nuk mund ta bëjmë këtë me çmimin e humbjes së identitetit tonë, të gjuhës dhe kombit tonë, nuk mund të veprojmë kundër dëshirës së 2 milionë njerëzve", ka thënë Gruevski.
XS
SM
MD
LG