Ndërlidhjet

SHBA, Libia dakordim për kompensimin e viktimave


Shtetet e Bashkuara dhe Libia ranë dakord të punojnë së bashku për të zgjidhur kërkesat për kompensim nga sulmet terroriste të viteve të 1980-ta, për të cilat fajësohen agjentët libianë.

Sulmet përfshijnë shpërthimin e aeroplanit mbi Lockerbie në Skoci në vitin 1988, ku e humbën jetën 270 njerëz, si dhe sulmin me bomba në Berlinin Perëndimor, ku e humbën jetën dy ushtarë amerikanë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se përfaqësuesit e dy vendeve u takuan këtë javë në Londër.

Libia tashmë ka paguar nga 8 milionë dollarë për familjet e çdo viktime, por nuk e ka bërë pagesën e 2 milionë dollarëve tjerë.
XS
SM
MD
LG