Ndërlidhjet

Kinë: Fillon tharja e liqenit në Siçuan


Autoritetet kineze po përgatiten për tharjen e liqenit të krijuar nga tërmeti në Siçuan, pas evakuimit të rreth 200 mijë personave.

Liqeni Tangjiashan u krijua pasi ana e një kodre u shemb në lum, gjatë tërmetit me 12 maj.

Agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua gjithashtu njoftoi se një helikopter trasportues me 14 veta në bord është rrëzuar në afërsi të epiqendrës së tërmetit dhe ekipet e shpëtimit kanë filluar kërkimet.

XS
SM
MD
LG