Ndërlidhjet

Kryeministri iranian al-Maliki po viziton Iranin


Irani ka premtuar se do ta ndihmoj krijimin e sigurisë në Irak. Ky premtim u bë gjatë takimit të kryeministrit irakian, Nuri al-Maliki dhe zëvendës presidentit iranian, Parviz Davoudi.

Agjencia zyrtare e lajmeve IRNA raportoi se zoti Davoudi ka thënë se Irani do të qëndroj së bashku me qeverinë në Irak. Ai u shpreh se krijimi i sigurisë në Irak gjithnjë ishte njëra nga politikat kryesore të Iranit.

Mediat iraniane, më herët kanë raportuar se al – Maliki ka thënë se Iraku nuk do të lejoj që të bëhet vend, i cili mund të shfrytëzohet për ta dëmtuar sigurinë e Iranit.

Kryeministri al-Maliki sot është takuar edhe me presidentin iranian, Ahmadinejad.
XS
SM
MD
LG