Ndërlidhjet

Erdogan kundër Gjykatës Kushtetuese


Gjykata Kushtetuese duhet të shpjegojë vendimin për pezullimin e ligjit që i lejonte vajzave me veshje tradicionale islamike të vazhdojnë universitetet publike.

Ka qenë ky reagimi i kryeministrit turk Rexhep Taip Erdogan pas pezullimti të ligjit të propozuar nga patia e tij dhe miratuar nga shumica parlamentare që ai përfaqëson.

Vendimi i javës së kaluar i Gjykatës Kushtetuese të Turqisë paraqet goditje për qeverinë aktuale dhe një fitore të opozitës, e cila këmbëngul se Turqia duhet të mbetet një shtet laik.
XS
SM
MD
LG