Ndërlidhjet

Tajvani e Kina, bisedime pas 10 vjetësh


Delegacionet nga Tajvani dhe Kina takohen sot për herë të parë që nga viti 1999.

Bisedimet synojnë të arrijnë një marrëveshje që do zgjeronte fluturimet mes dy palëve.

Mes Kinës dhe Tajvanit nuk ekzistojnë linja të rregullta transporti prej 59 vitesh.

Tajvani kërkon shkëputjen nga Kina, derisa Pekini zyrtarisht e trajton Tajvanin si pjesë të Kinës.

Kina dhe Tajvani kanë sisteme të ndryshme politike dhe ekonomike.
XS
SM
MD
LG