Ndërlidhjet

G8: Rritja e çmimeve, sfidë për zhvillimin


Ministrat e financave të shtatë vendeve më të industrializuara të botës plus Rusinë kanë tërhequr vërejtjen se çmimet e larta të naftës dhe ushqimeve paraqesin "sfidë serioze" për rritjen ekonomike globale.

Çmimet e larta mund të përkeqësojnë shkallën e varfërisë dhe të rrisin inflacionin në botë, thanë ministrat e financave të G8-ës gjatë takimit në Japoni.

Ministrat i bën thirrje vendeve prodhuese të naftës të rrisin prodhimin për të stabilizuar tregun.
XS
SM
MD
LG