Ndërlidhjet

Vazhdon ofensiva e NATO-s në Kandahar


Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit njoftoi se dy pjesëtarë të saj dhe 35 militantë talibanë janë vrarë sot gjatë operacionit kryesor afër qytetit jugor, Kandahar.

Trupat afgane të mbështetura nga ushtarët kanadezë të NATO-s po marrin pjesë në operacionin që bëhet disa ditë pasi kryengritësit, nëpërmjet sulmit ndaj burgut kryesor në këtë qytet, liruan qindra të burgosur.

Në provincën Helmand, ndërkaq janë vrarë katër ushtarë brtianikë. Ishte ky sulmi më vdekjeprurës kundër trupave britanike në Afganistan.

XS
SM
MD
LG