Ndërlidhjet

Japoni: Rritet numri i vetvrasjeve


Numri i vetvrasjeve në Japoni është rritur në nivele rekord gjatë vitit 2007.

Mbi 33 mijë vetvrasje janë shënuar vitin e kaluar ose 2.9% më shumë se në vitin 2006, bëjnë të ditur autoritetet.

Të gjitha grupmoshat janë prekur nga vetvrasjet. Arsyet kryesore janë presioni i madh social, rënia e shkallës së sigurisë në shoqëri si dhe mungesa e dënimit nga feja të vetvrasjes si dukuri.
XS
SM
MD
LG