Ndërlidhjet

40 vjet burg për njeriun e Milosheviqit


Gjykata Supreme e Serbisë dënoi me 40 vjet burg Radomir Markoviqin, ish shef i sigurisë së Slobodan Milosheviqit, për organizimin e sulmit ndaj një disidenti të njohur, ku u vranë katër persona.

Gjykata gjithashtu dënoi Milorad Ulemekun, ish komandant i forcave paramilitare serbe dhe dy pjesëtarë të njësisë së tij, me nga 40 vjet burg.

Më herët, Ulemek është shpallur fajtor për organizimin e vrasjes së ish kryeministrit pro perëndimor Zoran Gjingjiq.

XS
SM
MD
LG