Ndërlidhjet

Bush, Maliki diskutojnë marrëveshjen e sigurisë


Shtëpia e Bardhë tha se presidenti George Bush dhe kryeministri i Irakut Nuri al-Maliki kanë biseduar në një videokonferencë lidhur me marrëveshjen afatgjate dypalëshe të sigurisë, e cila e "respekton" sovranitetin e Irakut.

Dy liderët biseduan se si të arrihet marrëveshja që deri më 31 korrik, palët të bien dakord për vendosjen e ardhshme të trupave amerikane në Irak.

Al-Maliki paralajmëroi se bisedimet kanë ngecur në çështjen e sovranitetit të vendit.
XS
SM
MD
LG