Ndërlidhjet

IAEA inspekton Sirinë


Zyrtarët e lartë të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) filluan vizitën tri ditëshe në në Siri, për të verifikuar programet, që Shtetet e Bashkuara besojnë, se janë atomike.

Uashingtoni thotë se fotografitë e shërbimeve sekrete tregojnë se në zonat e shkretëtirës, në Al Kibar, vërtetojnë se Siria po ndërton pajisje atomike me ndihëmn e Koresë së Veriut.

Presidenti sirian Bashar al Assad ka premtuar bashkëpunim me Agjencinë dhe ka thënë se në shkretëtirë ka ndërtime ushtarake, por jo atomike.

XS
SM
MD
LG