Ndërlidhjet

Solana: EULEX edhe me vendim të Ban Ki Moon-it


Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Havier Solana tha sot se në rast se Këshilli i Sigurimit nuk merrë vendim për vendosjen e EULEX-uit në Kosovë, këtë do ta bëjë Sekretari i Përgjithshëm dhe "Bashkimi Evropian do ta zbatojë".

Solana gjithashtu vlerësoi të rëndësishme formimin e një qeverie proevropiane në Beograd.

Këto deklaratë Solana e bëri pas takimit në Bruksel me kryeministrin e Malit të Zi Milo Gjukanoviq.

XS
SM
MD
LG