Ndërlidhjet

KS dënon dhunën në Zimbabve


Këshilli i Sigurimit ka deklaruar njëzëri se mbajtja e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme në Zimbabve është e pamundur. Vendi që nga raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale është përballur me kufizime dhe dhunë të shtuar ndaj opozitës.

Udhëheqësi i opozitës Morgan Çvangirai është tërhequr nga gara, duke iu trembur rritjes së dhunës ndaj mbështetësve të tij.
XS
SM
MD
LG