Ndërlidhjet

Human Rights Watch kritikon Rusinë


Human Rights Watch vlerësoi se forcat ruse të sigurisë janë përgjegjëse për përhapjen e shkeljes së të drejtave të njeriut në Ingusheti.

Në raportin e saj të fundit, organizata tha se posedon me dhjetëra dokumente që dëshmojnë arrestime të paligjshme, tortura, zhdukje dhe ekzekutime pa vendime gjyqësore të kryera nga forcat e sigurisë, që po luftojnë militantët në provincën jugore të Çeçenisë fqinje.

Organizata paralajmëroi se "taktikat e ndyra" të do të destabilizojnë edhe më shumë Kaukazin Verior.

XS
SM
MD
LG