Ndërlidhjet

Japoni: Filloi takimi i G 8


Minsitrat e jashtëm të Grupit të tetë vendeve më të industrializuara filluan sot bisedimet dy ditëshe në Kioto.

Ministrat e G8-ës u pajtuan se duhen më shumë përpjekje për sigurimin e kufijëve të Afganistanit si dhe për stabilizimin e çmimeve të ushqimit e të naftës, në mënyrë që të shmangen krizat globale.

Bisedimet gjithashtu pritet të fokusohen edhe tek mosmarrëveshjet bërthamore me Korenë Veriore dhe Iranin, si dhe në krizën politike në Zimbabve.
XS
SM
MD
LG