Ndërlidhjet

Tensione të reja në Abkazi


Nga dy shpërthime në rajonin e Abkazisë u plagosën gjashtë persona. Autoritetet në Abkazi akuzuan Gjerogjinë se qëndron pas shpërthimeve.

Abkazia është pjesë e Gjeorgjisë që kërkon shkëputjen nga Tbilisi zyrtar. Abkazia që nga lufta e vitit 1990 nuk është nën konrrollin e qeverisë gjeorgjiane dhe ka mbështetjen e Moskës.
XS
SM
MD
LG