Ndërlidhjet

Harari: 200 veta, azil tek ambasada e SHBA


Rreth 200 mbështetës të opozitës kërkuan azil në ambasadën amerikane në Harari, citohet të ketë thënë ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Zimbabve, James McGee.

Ai tha se punonjësit e ambasadës dhe organizatat humanitare po ndihmojnë në strehimin e tyre.

Liderët e opozitës në Zimbabve thanë se mbështetësit e presidentit të rizgjedhur Robert Mugabe po sulmojnë përkrahësit e opozitës. Mugabe fitoi zgjedhjet pasi lideri opozitar Morgan Tsvangirai u tërhoq shkaku i dhunës ndaj përkrahësve të tij.
XS
SM
MD
LG