Ndërlidhjet

Shtyhet mandati i marinsave në Afganistan


Shtetet e Bashkuara të Amerikës ua shtyn mandatin edhe për një muaj 2.200 trupave të marinës në Afganistan.

Zyrtarët ushtarakë thanë se kërkesa për shtyrje është bërë misioni i NATO-s në Afganistan dhe është miratuar nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gates.

Këto forca janë të vendosura në krahinën problematike Helmand dhe tani do të kthehen në Shtetet e Bashkuara në nëntor, e jo në tetor siç parashihej më herët.
XS
SM
MD
LG