Ndërlidhjet

Irak: Disa viktima nga sulmuesja vetëvrasëse


Policia në Irak tha se një sulmuese vetëvrasëse hodhi veten në ajër, në një treg në Bakuba, duke vrarë dhe plagosur disa persona.

Shfrytëzimi i femrave për sulme vetëvrasëse është bërë formë e popullarizuar tek Al Kaida, sepse ato u shmangen më lehtë kontrolleve nga forcat e sigurisë.

Ushtria amerikane thotë se në Irak gjatë këtij viti janë shënuar mbi 20 raste të sulmeve vetëvrasëse nga femrat.
XS
SM
MD
LG