Ndërlidhjet

Zagreb: Dënohet me 20 vjet ish polici


Antun Gudelj, ish polic kroat është dënuar me 20 vjet burg për vrasjen e tre zyrtarëve lokalë në fillimet e luftës së viteve 1991-'95.

Në mesin e të vrarëve janë një korat, ish shef policie dhe dy politikanë serbë vendorë. Të tre po përpiqeshin të ndërmjetësonin mes serbëve e kroatëve në përpjekje për të parandaluar luftën.

Dënimi i mëparshëm prej 20 vitesh ndaj Gudeljit ishte falur, por ka qenë Gjykata Kushtetuese kroate që ia ka rikthyer vendimin.
XS
SM
MD
LG